Povolenie na pobyt – Turecko

Povolenie na pobyt – Turecko
facebook google plus twitter

summerhome oturma izni

Cudzinci, ktorí chcú vstúpiť na územie Turecka musia mať víza (30,60 alebo 90 dní) alebo oslobodenie od vízovej povinnosti. Tí, ktorí sa rozhodnú v Turecku ostať dlhšie, musia požiadať o povolenie na pobyt (1 rok).

V prvom rade musíte vyplniť online žiadosť s biometrickou fotografiou.

Na získanie povolenia na pobyt v Turecku sú potrebné nasledujúce dokumenty:
- vyplnená žiadosť o povolenie na pobyt
- originál a kópia platného pasu alebo cestovného dokladu (stránka s fotografiou a posledným vstupom do krajiny)
- 4 fotografie pasového formátu
- vyhlásenie o finančnej spôsobilosti (500 $ mesačne alebo ekvivalent tejto sumy v inej mene) a doklad o tejto spôsobilosti z tureckej banky na účte s Vaším menom
- platné zdravotné poistenie v Turecku
- oficiálny dokument s Vašou adresou (notárom overená a podpísaná kópia nájomnej zmluvy alebo doklad o vlastníctve nehnuteľnosti v Turecku, kde sa budete zdržiavať)

Prvá žiadosť

Ak žiadate o povolenie na pobyt v Turecku po prvýkrát, pred návštevou príslušného úradu musíte vyplniť online žiadosť a rezerváciu schôdzky. Online rezervácia musí byť zaslaná pred vypršaním platným turistických víz. Nasledovne treba vyplniť e-ikamet – online žiadosť na oficiálnej webovej stránke (www.goc.gov.tr) a mať pripravené všetky dokumenty.
Ak žiadate o povolenie po prvýkrát, z možností vyberiete možnosť „prvej žiadosti“. Po vyplnení e-ikametu sa Vám zobrazí stránka so všetkými detailami a sumou, ktorú musíte zaplatiť na daňovom úrade. Túto stránku si vytlačte, na Daňovom úrade ju budú potrebovať.

Po zaplatení dane za povolenie na pobyt a po pripravení všetkých dokumentov, v deň zarezervovanej schôdzky musíte návštíviť príslušný úrad a podať žiadosť osobne.

Predĺženie povolenia na pobyt

Ak máte platné povolenie na pobyt v Tureku, musíte nasledovať väčšinu z predchádzajúcich krokov, no namiesto online rezervácie schôdzky stačí, ak vyplníte a odošlete online žiadosť a zvyšné dokumenty pošlete poštou či kuriérom.